SSD odzyskiwanie danych

odzyskiwanie danych z ssd Samsung

Dyski SSD Samsung ostatnimi czasy zyskały bardzo na popularności ze względu na najwyższej klasy podzespoły i bezawaryjność. Seria Evo przypadła szczególnie do gustu bardziej zaawansowanym użytkownikom, dla których głównym kryterium nie jest tylko cena, lecz funkcjonalność i odporność na awarie.

Dyski Samsung Evo serii 850, bazują na dwurdzeniowych kontrolerach Samsung MGX i chipach pamięci Samsung wykonanych w technologii 40 nm TLC 3D V-NAND. Dodatkowo na pokładzie zastosowano w nich pamięci RAM DDR3L SLC o pojemności 512MB, dzięki czemu osiągnięto Transfery sekwencyjne na poziomie do 540 MB/s przy odczycie i 520 MB/s przy zapisie danych.

Zastosowane w nich technologie przydatne dla użytkownika :S.M.A.R.T., TRIM, AES-256, Auto Garbage Collection Algorithm, Dynamic Thermal Guard, RAPID

Jak działa dysk SSD Samsunga?

 Po załączeniu dysku, napęd SSD musi przejść tzw. proces inicjalizacji. Składa się on z kilku etapów.

- W pierwszej kolejności napęd ładuje część oprogramowania firmware ze zintegrowanej, ukrytej wewnętrznej pamięci ROM kontrolera głównego Samsung MGX, do pamięci podręcznej RAM , a następnie przechodzi do wykonania tego kodu.

- Potem przeprowadzany jest test układów pamięci – każdy z chipów pamięci jest testowany sygnałem wejścia/wyjścia

- Jeżeli test pamięci przebiegnie pomyślnie, Napęd ładuje główną część oprogramowania układowego z chipów pamięci do pamięci RAM i przekazuje do niej kontrolę nad całym napędem SSD.

- Jeżeli główna część oprogramowania zostanie załadowana, Następuje odczytywanie struktury z obszaru serwisowego i generowany jest translator, który jest w zaimplementowany w firmware dysku pozwalający na poprawny odczyt danych z pominięciem uszkodzonych komórek

- Potem następuje odczytanie konfiguracji.

Jeżeli cały proces inicjalizacji przebiegnie prawidłowo, dysk osiągnie status READY – wyświetlane są wtedy wszystkie identyfikatory dysku SSD (pojemność, model, numer seryjny, wersje firmware itp.) . Wtedy w trybie Ready mamy dostęp do danych użytkownika. Jeżeli jednak któryś z modułów zawiedzie, pojawiają się błędy dysku i brak dostępu do danych. Co wtedy?

Odzyskiwanie danych z dysków Samsung SSD.

Dyski te najczęściej ulegają awariom fizycznym. Są to często usterki procesora, pamięci RAM, chipów NAND lub układów podsystemów zasilania. Jedynym sposobem na dostęp po dysku jest uruchomienie go w trybie awaryjnym (czasem uszkodzony dysk sam przechodzi w taki tryb). ładowane jest wtedy tylko podstawowe oprogramowanie pozwalające na wykonanie tylko paru podstawowych poleceń ATA. Dysk potrafi w tym momencie zgłosić tryb gotowości wyświetlając dane identyfikacyjne i ładując podstawowe oprogramowanie wewnętrzne. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu będącemu na naszym wyposażeniu odzyskiwanie danych z dysków SSD jest możliwe dla wielu modeli.

Najczęstsze błędy dysków Samsung SSD

- problemy podczas inicjalizacji - zazwyczaj powodują brak dostępu do danych użytkownika.
- Napęd nie osiąga stanu gotowości. - gotowości – ten problem może być spowodowany różnymi przyczynami - fizycznych uszkodzeń płyty głównej, awarii kontrolera, awarii pamięci RAM, uszkodzenia któregoś z układów pamięci NAND, przekłamań w tablicy translacji

- Dysk osiąga gotowość, ale nie zwraca danych identyfikacyjnych - Ten problem trapi zwykle napędy oparte na pamięciach MLC. Błędy yego typu są spowodowane brakiem możliwości odczytania głównych elementów kodu firmware z układów pamięci. Dysk przechodzi wtedy samorzutnie w tryb awaryjny, co może zwiastować uszkodzenie chipów NAND lub głównych elementów oprogramowania układowego.

 - Dysk zgłasza się z błędnymi danymi np. pojemność może być zerowa albo mieć zaledwie kilka megabajtów - Najczęściej spowodowana - uszkodzeniem głównego oprogramowania układowego; - uszkodzeniem parametrów konfiguracyjnych dysku. Zdarza się dosyć często wyświetlanie też błędu „ROM MODE”

 - błąd Abrt podczas próby odczytu danych z dysku - może być spowodowany tym, że - Dysk jest chroniony hasłem,  - Parametry uruchomienia są nieczytelne, uszkodzone Tablice translacji.

Jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych z tak uszkodzonego nośnika, to polega on przeważnie na wymuszeniu trybu fabrycznego dysku za pomocą profesjonalnego sprzętu. W tej chwili możliwe jest odzyskiwanie danych m.in. z dysków:

- Samsung SSD 256GB, 128GB oraz 64GB – wyprodukowanych  na kościach MLC oraz na procesorach serii s3c29rbb01-yk40

- Crosair SSD 256GB, 128GB oraz 64GB – opartych na kościach MLC oraz na kontrolerach serii s3c29rbb01-yk40

- Samsung SSD Serii 470 - 256GB, 128GB oraz 64GB – na kontrolerze s3c29max01-y340

- Samsung SSD Serii 830 – 512 GB, 256GB, 128GB oraz 64GB – współpracującym z kontrolerem s4lj204x01-y040

- Samsung SSD Serii 840 – 512 GB, 256GB, 128GB oraz 64GB – współpracującym z kontrolerem s4ln021x01-8030

 

 

 


Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Szukaj

Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
 Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Początek strony