SSD odzyskiwanie danych

RAID 5 Dyski SSD odzyskiwanie danych

Ceny dysków SSD stopniały, więc użytkownicy często wykorzystują te nośniki nawet do budowy macierzy RAID. Odzyskiwanie danych z uszkodzonej macierzy RAID zbudowanej z dysków SSD jest dość skomplikowane.

Dyski SSD mają swoje specyficzne właściwości - są szybkie, ale nie lubią być zapełnione po brzegi i szybko się psują jeśli często zapisujemy na nich dane. Przekonał się już o tym nie jeden nasz klient, który do budowy macierzy RAID wykorzystał tanie dyski SSD.

W tym artykule opiszemy macierz RAID 5 dostarczoną do nas z Wrocławia, która była zbudowana na czterech dyskach Sandisk SSD PLus 480GB.

sandisk SSD Plus odzyskiwanie danych

Klient używał macierzy z przeświadczeniem o jej niezawodności w komputerze do obróbki Video, ale niestety dobrał dyski, które kompletnie się do tego nie nadają i po około dwóch latach użytkowania uszkodził się jeden dysk, a po kilku dniach kolejny. Klient nie zdążył wymienić uszkodzonego dysku co przy awarii kolejnego spowodowało brak dostępu do danych.

Po otrzymaniu dysków wykluczyliśmy z procesu odzyskiwania danych dysk, który uszkodził się jako pierwszy. Zabezpieczyliśmy kopie obu sprawnych dysków i przystąpiliśmy do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku SSD Sandik, który był potrzebny do zbudowania wirtualnego obrazu macierzy RAID.

Dysk został podłączony do specjalnego systemu i w trybie serwisowym ściągnęliśmy jego zawartość. Trwało to ponad tydzień, ponieważ wiele komórek SSD był uszkodzonych i potrzebny był czas na skorygowanie ich zawartości. Ostatecznie z całego dysku nie udało się wyczytać około 1600 sektorów, ale taką ilość można było już zaakceptować.

Po skonfigurowaniu macierzy w wirtualnym środowisku i sprawdzeniu spójności danych zostały one wykopiowane i odesłane do klienta.

Jak widać po tym przypadku nawet macierz RAID 5 w połączeniu z dyskami SSD nie daje gwarancji 100% bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach zawsze warto wykonywać cykliczne kopie zapasowe. Dobierając dyski do macierzy RAID zalecamy stosowanie droższych, wykonanych z lepszych elementów modeli jak np: niektóre dyski SSD Samsunga lub specjalnie przygotowanych do macierzy egzemplarzy. Więcej informacji na temat odzyskiwania danych z macierzy RAID na stronie https://rrl.com.pl oraz na stronie https://www.m........../...........warszawa/odzyskiwanie-danych-z-macierzy

 

Odwiedza nas 308 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Szukaj

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
Zasada działania kontrolera dysku SSD
Zasada działania kontrolera dysku SSD
Początek strony