SSD odzyskiwanie danych

RAID 5 Dyski SSD odzyskiwanie danych

Ceny dysków SSD stopniały, więc użytkownicy często wykorzystują te nośniki nawet do budowy macierzy RAID. Odzyskiwanie danych z uszkodzonej macierzy RAID zbudowanej z dysków SSD jest dość skomplikowane.

Dyski SSD mają swoje specyficzne właściwości - są szybkie, ale nie lubią być zapełnione po brzegi i szybko się psują jeśli często zapisujemy na nich dane. Przekonał się już o tym nie jeden nasz klient, który do budowy macierzy RAID wykorzystał tanie dyski SSD.

W tym artykule opiszemy macierz RAID 5 dostarczoną do nas z Wrocławia, która była zbudowana na czterech dyskach Sandisk SSD PLus 480GB.

sandisk SSD Plus odzyskiwanie danych

Klient używał macierzy z przeświadczeniem o jej niezawodności w komputerze do obróbki Video, ale niestety dobrał dyski, które kompletnie się do tego nie nadają i po około dwóch latach użytkowania uszkodził się jeden dysk, a po kilku dniach kolejny. Klient nie zdążył wymienić uszkodzonego dysku co przy awarii kolejnego spowodowało brak dostępu do danych.

Po otrzymaniu dysków wykluczyliśmy z procesu odzyskiwania danych dysk, który uszkodził się jako pierwszy. Zabezpieczyliśmy kopie obu sprawnych dysków i przystąpiliśmy do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku SSD Sandik, który był potrzebny do zbudowania wirtualnego obrazu macierzy RAID.

Dysk został podłączony do specjalnego systemu i w trybie serwisowym ściągnęliśmy jego zawartość. Trwało to ponad tydzień, ponieważ wiele komórek SSD był uszkodzonych i potrzebny był czas na skorygowanie ich zawartości. Ostatecznie z całego dysku nie udało się wyczytać około 1600 sektorów, ale taką ilość można było już zaakceptować.

Po skonfigurowaniu macierzy w wirtualnym środowisku i sprawdzeniu spójności danych zostały one wykopiowane i odesłane do klienta.

Jak widać po tym przypadku nawet macierz RAID 5 w połączeniu z dyskami SSD nie daje gwarancji 100% bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach zawsze warto wykonywać cykliczne kopie zapasowe. Dobierając dyski do macierzy RAID zalecamy stosowanie droższych, wykonanych z lepszych elementów modeli jak np: niektóre dyski SSD Samsunga lub specjalnie przygotowanych do macierzy egzemplarzy. Więcej informacji na temat odzyskiwania danych z macierzy RAID na stronie https://rrl.com.pl oraz na stronie https://www.m........../...........warszawa/odzyskiwanie-danych-z-macierzy

 

Odwiedza nas 984 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Szukaj

Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
 Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Problemy z kontrolerami SandForce w dyskach SSD
Problemy z kontrolerami SandForce w dyskach SSD
Początek strony