SSD odzyskiwanie danych

SSD z kontrolerem sandforce

Firma SandForce została utworzona w 2006 roku w Stanach zjednoczonych. Od początku swojego istnienia zajmowała się projektowaniem i produkcją elementów półprzewodnikowych. Mimo, że to niewielka firma (zatrudniająca około 200 osób) zaprojektowała i wdrożyła do sprzedaży jeden z najbardziej popularnych kontrolerów dla Dysków SSD.

W 2012 roku firma SandForce została przejęta przez innego producenta podzespołów elektronicznych – firmę LSI Corporation (ze względu na technologie i patenty), której właścicielem jest z kolei Seagate Technology.

Kontrolery serii SF – 2…. zyskały dużą popularność ze względu na osiągane parametry transferu danych oraz oprogramowanie, które łatwo adaptowali producenci dysków do swoich produktów. Jednak nie ma róży bez kolców. Wkrótce okazało się , że deklarowane transfery danych, nie są nigdy osiągalne, a Firmware kontrolera zawiera liczne błędy i niedociągnięcia. Usterki były często na tyle poważne, że producenci wycofywali niektóre serie dysków ze sprzedaży.

Problem z oprogramowaniem i kompresją, dotyczył sporej ilości najbardziej popularnych modeli dysków Corsair (Force Series), Adata (seria SP900), OCZ (serie Vertex, Agility i RevoDrive), Kingstona ( serie SSDNow 300v i HyperX), Patriot ( serie WildFire, Inferno i Pyro) , Sandisk ( seria Extreme) Silicon Power (seria Velox) . Dyski SSD oparte na tych kontrolerach pracowały niestabilnie powodując niebieskie ekrany zatrzymań w windows oraz natychmiastowy reset komputera. Niezgodności kontrolera SandForce SF-2000 seria z systemem Windows powodowały też inne problemy:

- zawieszanie komputera

- zamrażanie ekranu

- brak dostępu do danych

- samoczynne restarty komputera

- automatyczne wchodzenie do BIOS

Niestety kontrolery te przysparzają też wielu trudności w odzyskiwaniu danych ze względu na kompresję zapisywanych danych i ich szyfrowanie. W celu zaoszczędzenia miejsca w chipach pamięci kontroler wprowadza kompresję danych, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej pamięci zewnętrznej do przechowywania wewnętrznych informacji translatora, list defektów i tymczasowych danych. Indywidualne szyfrowanie danych użytkownika oraz innych struktur informacji,  dla każdego modelu dysku wprowadza wiele zamieszania i trudności dla Laboratorium odzyskiwania, gdyż oparte jest ono na 256 bitowym algorytmie AES. Uszkodzenie jakiegokolwiek bloku pamięci powoduje brak dostępu do całej zawartości dysku.

Mimo trudności dane z tego typu dysków udaje się odzyskać. W szczególności jeżeli chodzi o dyski Adata Premier Sp900 seria. Zostały bowiem opracowane procedury, które po zastosowaniu profesjonalnego sprzętu, powalają na uzyskanie dostępu do danych użytkownika w specjalnym trybie. Sukces, bądź niepowodzenie zależy od rodzaju usterki dysku oraz rodzaju oprogramowania wewnętrznego, jakim dysk jest zarządzany.

 

Odwiedza nas 285 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Szukaj

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
Oprogramowanie Firmware CX300 cx400
Zasada działania kontrolera dysku SSD
Zasada działania kontrolera dysku SSD
Początek strony