SSD odzyskiwanie danych

SSD z kontrolerem sandforce

Firma SandForce została utworzona w 2006 roku w Stanach zjednoczonych. Od początku swojego istnienia zajmowała się projektowaniem i produkcją elementów półprzewodnikowych. Mimo, że to niewielka firma (zatrudniająca około 200 osób) zaprojektowała i wdrożyła do sprzedaży jeden z najbardziej popularnych kontrolerów dla Dysków SSD.

W 2012 roku firma SandForce została przejęta przez innego producenta podzespołów elektronicznych – firmę LSI Corporation (ze względu na technologie i patenty), której właścicielem jest z kolei Seagate Technology.

Kontrolery serii SF – 2…. zyskały dużą popularność ze względu na osiągane parametry transferu danych oraz oprogramowanie, które łatwo adaptowali producenci dysków do swoich produktów. Jednak nie ma róży bez kolców. Wkrótce okazało się , że deklarowane transfery danych, nie są nigdy osiągalne, a Firmware kontrolera zawiera liczne błędy i niedociągnięcia. Usterki były często na tyle poważne, że producenci wycofywali niektóre serie dysków ze sprzedaży.

Problem z oprogramowaniem i kompresją, dotyczył sporej ilości najbardziej popularnych modeli dysków Corsair (Force Series), Adata (seria SP900), OCZ (serie Vertex, Agility i RevoDrive), Kingstona ( serie SSDNow 300v i HyperX), Patriot ( serie WildFire, Inferno i Pyro) , Sandisk ( seria Extreme) Silicon Power (seria Velox) . Dyski SSD oparte na tych kontrolerach pracowały niestabilnie powodując niebieskie ekrany zatrzymań w windows oraz natychmiastowy reset komputera. Niezgodności kontrolera SandForce SF-2000 seria z systemem Windows powodowały też inne problemy:

- zawieszanie komputera

- zamrażanie ekranu

- brak dostępu do danych

- samoczynne restarty komputera

- automatyczne wchodzenie do BIOS

Niestety kontrolery te przysparzają też wielu trudności w odzyskiwaniu danych ze względu na kompresję zapisywanych danych i ich szyfrowanie. W celu zaoszczędzenia miejsca w chipach pamięci kontroler wprowadza kompresję danych, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej pamięci zewnętrznej do przechowywania wewnętrznych informacji translatora, list defektów i tymczasowych danych. Indywidualne szyfrowanie danych użytkownika oraz innych struktur informacji,  dla każdego modelu dysku wprowadza wiele zamieszania i trudności dla Laboratorium odzyskiwania, gdyż oparte jest ono na 256 bitowym algorytmie AES. Uszkodzenie jakiegokolwiek bloku pamięci powoduje brak dostępu do całej zawartości dysku.

Mimo trudności dane z tego typu dysków udaje się odzyskać. W szczególności jeżeli chodzi o dyski Adata Premier Sp900 seria. Zostały bowiem opracowane procedury, które po zastosowaniu profesjonalnego sprzętu, powalają na uzyskanie dostępu do danych użytkownika w specjalnym trybie. Sukces, bądź niepowodzenie zależy od rodzaju usterki dysku oraz rodzaju oprogramowania wewnętrznego, jakim dysk jest zarządzany.

 

Odwiedza nas 972 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Szukaj

Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Wadliwe oprogramowanie dysków SSD HP
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID na dyskach SSD
 Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Odzyskiwanie danych z SSD Kingston na przykładzie uv300
Problemy z kontrolerami SandForce w dyskach SSD
Problemy z kontrolerami SandForce w dyskach SSD
Początek strony