Firma SandForce została utworzona w 2006 roku w Stanach zjednoczonych. Od początku swojego istnienia zajmowała się projektowaniem i produkcją elementów półprzewodnikowych. Mimo, że to niewielka firma (zatrudniająca około 200 osób) zaprojektowała i wdrożyła do sprzedaży jeden z najbardziej popularnych kontrolerów dla Dysków SSD.
W 2012 roku firma SandForce została przejęta przez innego producenta podzespołów elektronicznych – firmę LSI Corporation (ze względu na technologie i patenty), której właścicielem jest z kolei Seagate Technology.
Kontrolery serii SF – 2…. zyskały dużą popularność ze względu na osiągane parametry transferu danych oraz oprogramowanie, które łatwo adaptowali producenci dysków do swoich produktów. Jednak nie ma róży bez kolców. Wkrótce okazało się , że deklarowane transfery danych, nie są nigdy osiągalne, a Firmware kontrolera zawiera liczne błędy i niedociągnięcia. Usterki były często na tyle poważne, że producenci wycofywali niektóre serie dysków ze sprzedaży.
Problem z oprogramowaniem i kompresją, dotyczył sporej ilości najbardziej popularnych modeli dysków Corsair (Force Series), Adata (seria SP900), OCZ (serie Vertex, Agility i RevoDrive), Kingstona ( serie SSDNow 300v i HyperX), Patriot ( serie WildFire, Inferno i Pyro) , Sandisk ( seria Extreme) Silicon Power (seria Velox) . Dyski SSD oparte na tych kontrolerach pracowały niestabilnie powodując niebieskie ekrany zatrzymań w windows oraz natychmiastowy reset komputera. Niezgodności kontrolera SandForce SF-2000 seria z systemem Windows powodowały też inne problemy:
- zawieszanie komputera
- zamrażanie ekranu
- brak dostępu do danych
- samoczynne restarty komputera
- automatyczne wchodzenie do BIOS
Niestety kontrolery te przysparzają też wielu trudności w odzyskiwaniu danych ze względu na kompresję zapisywanych danych i ich szyfrowanie. W celu zaoszczędzenia miejsca w chipach pamięci kontroler wprowadza kompresję danych, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej pamięci zewnętrznej do przechowywania wewnętrznych informacji translatora, list defektów i tymczasowych danych. Indywidualne szyfrowanie danych użytkownika oraz innych struktur informacji, dla każdego modelu dysku wprowadza wiele zamieszania i trudności dla Laboratorium odzyskiwania, gdyż oparte jest ono na 256 bitowym algorytmie AES. Uszkodzenie jakiegokolwiek bloku pamięci powoduje brak dostępu do całej zawartości dysku.
Mimo trudności dane z tego typu dysków udaje się odzyskać. W szczególności jeżeli chodzi o dyski Adata Premier Sp900 seria. Zostały bowiem opracowane procedury, które po zastosowaniu profesjonalnego sprzętu, powalają na uzyskanie dostępu do danych użytkownika w specjalnym trybie. Sukces, bądź niepowodzenie zależy od rodzaju usterki dysku oraz rodzaju oprogramowania wewnętrznego, jakim dysk jest zarządzany.
Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.
Firma HP wydała komunikat po konieczności aktualizacji firmware w swoich dyskach SSD Enterpise. Brak działania może spowodować zablokowanie dysku i...
Read moreCeny dysków SSD stopniały, więc użytkownicy często wykorzystują te nośniki nawet do budowy macierzy RAID. Odzyskiwanie danych z uszkodzonej macierzy...
Read moreMarka GoodRam należy do Polskiej firmy branży elektronicznej - Wilk Elektronik i istnieje na rynku od 2003 roku. Na początku...
Read moreFirma Kingston od lat jest kojarzona z produkcją najwyższej klasy pamięci półprzewodnikowych. Funkcjonuje na rynku Amerykańskim od roku 1987, kiedy...
Read more